Sphaerichthys osphromenoides

Odpovědět
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Sphaerichthys osphromenoides

Příspěvek od JAF »

Ahoj, chystám se pořídit čichavce rodu Sphaerichthys, pro začátek pravděpodobně klasiku Sphaerichthys osphromenoides. Máte někdo nějaké praktické tipy k chovu (a případně odchovu)? Načetl jsem věci běžně dostupné online a v nespecializované literatuře (Mergus etc.), ale mnoho toho není. Katastrofických příběhů o chovu těhle ryb je na netu spousta, a i když jsou obvykle zřejmé příčiny katastrofy ("choval jsem čokoládové čichavce v zásadité vodě a oni mi chcípli"), rád bych zjistil před jejich pořízením pokud možno nejvíce, především z praxe.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Sphaerichthys osphromenoides

Příspěvek od mlynář »

Nejvíc zkušeností s nima má Karel Zahrádka. Jako první tu před pár lety udělal vailanťáky. Pokusím se jej tu zaionteresovat, i když zrovna v poslední době má své negativní období a na net je dost naštvanej. Uvidíme. Jeho přítomnost a znalosti o labyrintkách by to tu echt osvěžily.

Jinak dost pravidelně bývali čokoláďáci, ale i vailanťáci a "selata" k mání u Papíka a v dost slušném stavu...
Uživatelský avatar
Apocalypsus
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 129
Registrován: 25.8.2010 7:53:21
Bydliště: Ostrava - Poruba
Kontaktovat uživatele:

Re: Sphaerichthys osphromenoides

Příspěvek od Apocalypsus »

měl jsem je nějakou dobu.. bohužel jsem neměl dostatečnou filtraci čemuž bych přisuzoval jejich skon. Každopádně se jedná o relativně nenáročné rybky.. měl jsem je několik měsíců ve společenském akváriu.. příjmali suchou potravu - vločky a drobné granule, nikdy jsem je nekrmil živým a nebyl v tom problém. jsou háklivý na kvalitu vody - nutná kvalitní filtrace nebo hodně častá výměna vody.. je to poznat na jejich vybarvení a aktivitě. Jinak lepší je chovat skupinu 6 a více kusů. toliko má zkušenost :-)
Prezident ČLA o.s.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Sphaerichthys osphromenoides

Příspěvek od JAF »

Plánuji je do 200L nádrže, tak snad se znečištěním vody by nemusel být zásadní problém, i když vzhledem k umístění budu moci použít nejspíš jen nějaký vnitřní filtr. Nádrž bude primárně pro ně, nicméně bych rád přidal hejnko nějakých malých razborek jako "dither fish".
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Sphaerichthys osphromenoides

Příspěvek od mlynář »

Jo, ještě jsem si vzpoměl, že mi Martin Rose cca před pěti lety říkal, že se objevují tu a tam v některých pražských obchodech z místního odchovu. A někdo další (možná, že to byl radek Blaško) je viděl snad v řetězci Eivo, nebo tak nějak se to jmenuje. Měli asi pět nebo šest prodejen po Praze. Vím o jedné na Smíchově v Lidické a druhá byla na Vinohradech v Italské. kdo ví, ale třeba je ten chovatel těmahle rybkama nadále zásobuje. Ti čokoláďáci měli být v Italské.
KarelZahradka
Čestný uživatel
Příspěvky: 1
Registrován: 8.10.2010 8:27:51

Re: Sphaerichthys osphromenoides

Příspěvek od KarelZahradka »

Ahoj Mlynáři ! Žádné "negativní období" nemám, jen se snažím lépe hospodařit s časem a nezabývat se ztrátočasovými činnostmi a blbostmi. Sphaerichthys vaillanti i čokoláďáky mívají také na aquarium.cz a kdyby ne, dokážou je obstarat.
Rybám je dle mých zkušností (krom období tření) mnohem lépe v "obyčejné" vodovodní vodě než v měkké a kyselé.
Stejně tak je tomu u mě i s Parosphromeny.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Sphaerichthys osphromenoides

Příspěvek od mlynář »

Karle díky a vítej tu mezi námi. Jsem moc rád, že ses připojil. :D
Odpovědět

Zpět na „Rod Sphaerichthys CANESTRINI, 1860“