Trichogaster labiosa

Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Trichogaster labiosa

Příspěvek od mlynář »

Přesto, že odchov těchto nádherně zbarvených čichavečků (a to i v klidovém stavu) není nijak náročný, byli vždy v našich akváriích spíše výjimkami. Jak už to tak bývá, od první poloviny devadesátých let si větší věhlas díky svému zbarvení získala oranžová forma tohoto druhu a to takovou měrou, že po roce 1995 se z naší republiky vyvážela doslova po desetitisících. Takový masový vývoz vedl následně o několik let později k totálnímu vyčerpání zájmu trhu v západní Evropě a já jsem u několika chovatelů zažil onu pověstnou hadici mezi akvárii a kanalizací, kdy zuby skřípajíc likvidovali v pěstírnách chovy těchto krásných rybek. Úpadku zájmu o barevné formy T.labiosus nezabránil ani příchod formy "Red", která se ani pořádně nestačila ujmout.
Colisa labiosa 01.JPG
Colisa labiosa 01.JPG (62.44 KiB) Zobrazeno 16981 x
Colisa labiosa Orange 01.JPG
Colisa labiosa Orange 01.JPG (32.99 KiB) Zobrazeno 16981 x
Colisa labiosa Orange 06.JPG
Colisa labiosa Orange 06.JPG (39.82 KiB) Zobrazeno 16977 x
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Trichogaster labiosus

Příspěvek od JAF »

Trichogaster je ženského rodu, takže labiosa. Já mám tedy nejraději přírodní formu, a co se týče oranžové, tak klasickou divokou chunu :)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od mlynář »

Opraveno. Ach jo, díky Myersovi z toho je stále echt blázinec... :)
Uživatelský avatar
Joe.cz
Člen AKVA CZ - 034 ČLA
Příspěvky: 24
Registrován: 28.5.2010 18:08:12

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od Joe.cz »

No já je snad naživo ještě ani neviděl
Mít možnost sehnat někde divokou formu tak po nich skočím :D
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od mlynář »

Kdo je dělá by mohl vědět Pepík Chmelař. Vloni nebo předloni je někdo vystavoval v Aldisu.
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od JAF »

A to to bývala tak běžná ryba, jedna z prvních, které jsem dělal, když jsem si jako kluk mohl koupit jen ryby za desetikorunu v nejbližší akvaristice :)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od mlynář »

Já jsem je dělával v devadesátých letech a o chov jsem přišel (stejně jako o fasciaty) až když jsem se stěhoval z Ouval. Jediné co mi nějakou dobu "živořilo" na mlejně byly chuny. Je na tom zajímavé to, jak se za ta desetiletí tyhle druhy domestikovaly. V Ouvalech, kde byla voda cca 900 uS a pH se mi pohybovalo mezi 7 - 7,8 se dařily tyhle rybky naprosto v pohodě. Na mlejně, kde byla voda teoreticky pro tyto druhy špičková (80 - 150 uS; pH mezi 5,5 - 7) to skomíralo až to doskomíralo... :(
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od JAF »

Moje zkušenost s chunami je taková, že se jim daří tím lépe, čím "horší" podmínky mají. Nevytápěné akvárium v zimě s teplotami klidně pod dvacet, krmení sušenými dafniemi či jiným krmením s mizernou výživnou hodnotou, o vodu se nestarat, v akváriu s množstvím kytek stačí dolévat odpařenou... a jsou krásní a množí se sami. A nejsem sám, totéž se dočtete v ROßMANN, Karl-Heinz. Gouramis of the genus Trichogaster – the new problematic fishes. Der Makropode, duben 2009, roč. 31, čís. 2, s. 54-58.

"Jedním z nejhorších nepřátel chun je funkční reverzní osmóza..."

Spíš než ryby se změnila naše akvária. Chuna je subtropická ryba, která je přizpůsobená měnícím se podmínkám i teplotě. Channu bleheri by si nikdo nedovolil chovat v akváriu s termostatem na 25, chuny ano, a přitom žijí obě v Assamu...
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od mlynář »

Dneska jsem se shodou okolností ocitl po několika letech v Hornbachu na Černém mostě. Samozřejmě mi to nedalo, abych si neodskočil alespoň na chvilku mrknout, jak si vede tamní odd. akva. No.... na rozdíl od minulé mojí návštěvy musím říci, že jsem objevil pouze jedinou mrtvolu plovoucí břichem pod hladinou, na rozdíl od minulých návštěv. Jinak skladba - nabídka ryb dost zoufalá a co mne docela překvapilo, téměř absence skalár (v jedné nádrži úplně napravo se tříslo asi pět ubohých mramoráků.
proč tu ale o tom píšu. Hned tak se tam zase nepodívám. Dostala mne naprostá ignorance taxonomií (proč se vůbec divím???). V jedné nádrži se trápila asi desítka oranžových labios pod jmenným označením "čichavec medový". To mi stačilo, abych odtamtud upaloval do pryč s tím, že se tam nejméně zase několik let nepodívám. Brrrrr...... a ti prodavači se ještě tváří, kdovíjak nejsou erudovanými odborníky!
Deepinpeat
Čestný uživatel
Příspěvky: 63
Registrován: 6.6.2014 14:43:50

Re: Trichogaster labiosa

Příspěvek od Deepinpeat »

A chodí se ptát, jestli nechceš poradit :D to mě vždycky dorazí :roll:
Odpovědět

Zpět na „Rod Trichogaster BLOCH & SVHNEIDER, 1801“