Zařazení labyrintek v systému ryb

Zde mohou všichni klábosit o všem, co se týká ČLA nebo labyritních rybek

Zařazení labyrintek v systému ryb

Odeslatod JAF v Stř Led 05, 2011 11:47 am

Ve většině klasické literatury, která se mi kdy dostala do rukou, jsou tři čeledi "klasických" labyrintek (Anabantidae, Helostomatidae, Osphronemidae) řazeny do společného podřádu Anabantoidei a ten spadá přímo do řádu ostnoploutvých (Perciformes). Perciformes jsou ale polyfyletická sběrná skupina a tak se muselo stát, co se stalo. řád ostnoploutví se rozpadl a na základě molekulárních dat byl ustanoven řád, který nás zajímá, totiž Anabantiformes.

Anabantoidei tvoří spolu s Channoidei (hadohlavci) klad, kterému někdo říká Anabantiformes (v užším slova smyslu), někdo Labyrinthici (jak se mu říkalo již kdysi dávno před molekulární genetikou). Labyrinthici pak spolu s dalším kladem, jehož součástí jsou Indostomidae a Synbranchiformes, tedy například hrotočelci, tvoří klad Anabantiformes v širším slova smyslu.

Viz: http://myfundi.co.za/e/Percomorpha_VI_O ... keheads%29 a http://de.wikipedia.org/wiki/Labyrinthici .

Co jsme již nikde nenašel, je postavení ostnáčů (Badidae), kteří byli (jsou?) některými autory považováni za příbuzné labyrintek.

Také by mě zajímalo, ke kterému z kladů (Anabantoidei, Labyrinthici, Anabantiformes v širším smyslu) se český rtermín labyrintky vlastně vztahuje a naopak, jaká česká jména máme nebo budeme mít pro tyto klady.
JAF
Čestný uživatel
 
Příspěvky: 90
Registrován: Úte Říj 05, 2010 12:47 am
Bydliště: Praha

Re: Zařazení labyrintek v systému ryb

Odeslatod mlynář v Stř Led 05, 2011 12:47 pm

JAF napsal:....Také by mě zajímalo, ke kterému z kladů (Anabantoidei, Labyrinthici, Anabantiformes v širším smyslu) se český rtermín labyrintky vlastně vztahuje a naopak, jaká česká jména máme nebo budeme mít pro tyto klady.


Mně také. ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
 
Příspěvky: 575
Registrován: Úte Dub 27, 2010 2:02 pm
Bydliště: Grýnviliž u Práglu


Zpět na Diskusní sekce

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron