7. Gouramis and other anabantoids – Hans Joachim Richter

Odpovědět
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

7. Gouramis and other anabantoids – Hans Joachim Richter

Příspěvek od mlynář »

Gouramis and other anabantoids – Hans Joachim Richter
Richter 01.jpg
Richter 01.jpg (63.93 KiB) Zobrazeno 1758 x
Vyd. 1.; 1988 - T.F.H. Publications, Neptune City, USA
224 stran; 159 x 242 cm, tl. 18 mm; vazba pevná, papír křída, celobarevný tisk
ISBN: 0-86622-941-8

http://aquabooks.cz/publikace/434

*************************************************************************************************************************************************

„Gouramis and other anabantoids“ Hanse Joachima Richtera je anglickou verzí velmi populární monografie „Das Buch der Labyrinthfische“ vydané v roce 1979 u Neumann Verlag, Leipzig, Radebeul. Dlouhá léta byla tato kniha pokládána za pilíř labyrintkářské literatury a já využil v první polovině devadesátých let možností a objednal si od této proslulé perly rovnou anglickou verzi přes společnost Rep-Nat doktora Lipenského. Celou dobu, než se od zadání objednávky ku mně dostala jsem se těšil jako malé dítě na Ježíška. Ono šlo dokonce vůbec o mou první akvaristickou knížku zpoza našich hranic. Když mi kýžená bible světových labyrintkářů přišla a já ji otevřel a začal listovat, bylo to pro mne oproti očekávání něco na způsob studené sprchy.
Informace, které jsou v knize uvedeny nepředstavovaly ani z dvaceti procent to, co jsem od toho očekával a to jsem samozřejmě bral v potaz, že se jedná o informace staré téměř dvacet let, kdy autor knihu ještě ve své původní domovině spisoval a dával dohromady. Prostě a jednoduše řečeno mi tehdy připadalo, že jsem pěkně nalítnul. Svou knížku jsem prostudoval pokud možno co nejpodrobněji, abych se přesvědčil, že mi přeci jen něco neuniklo a založil ji s rozčarováním tehdy sobě vlastním do knihovny, abych ji už vícekrát neotevřel.
Od té doby uběhla nějaká léta a já se seznámil s Martinem Rose, který byl ve znalostech o labyrintkách v té době o pěkný kus předemnou a jelikož jsem záhy zjistil, že i Martin je takový knihomol, jako já, přišla řeč i na „Richtera“. Když jsem mu tehdy líčil, co všechno mi na oné monografii vadí a co je tam na pendrek, všimnul jsem si, že Martin čím dál tím více na mne valí oči a nakonec z něj vypadlo: „Mluvíme vůbec o stejné knize?“ a zakroutil nad mým posudkem hlavou. Pak uběhlo zase pár let a já jsem dorazil k němu na osobní návštěvu a jak se dá očekávat, velice brzy při našich rozpravách jsem si vzpoměl na naše druhdy rozdílné názory na Richterovu monografii. Martin nelenil a z knihovny vytáhl svou originální německou verzi a podal mi ji. Opět jsem nestačil valit oči a pak mu musel dát za pravdu, že „tahle“ kniha za to skutečně stojí a ne že ne. Při prohlížení jednotlivých sekcí německého vydání nám pak postupně došlo, že na té mé anglické se podepsal nejen překladatel, ale i další pachatelé onoho vydání a z nakladatelství TFH tak vylezl bastard, nad jakého věru není. Takže, pokud by někdo z vás měl zájem, německou verzi, která se na amazon.com pohybuje řádově od 5,- do 25,- € za ks ( http://www.amazon.de/gp/offer-listing/3 ... ition=used
) vřele doporučuji. Anglickou (údaje viz výše) jen jako odstrašující příklad nebo jako sběratelskou raritku!
Jedno však anglické verzi přiznat musím. Když pominu informační obsah – a vzhledem ke dnešku obzvlášť, kniha je vydána na velmi kvalitním křídovém papíru, většina fotografií je vynikající, grafické zpracování i vazba na velmi vysoké úrovni. Je tu pár pěkných třecích seriálů i fotky některých v té době pro naši akvaristickou scénu výslovných lahůdek (např. viz obrazový doprovod – třecí seriálek S.osphromenoides, apod.). H.J.Richter dlouhá léta patři mezi nejšpičkovější světové fotografy tropických rybek. Co je však pro našince navíc povznášející, že jsou zde zařazeny i fotky od veličin naší akvaristické scény (zejm. p. Eliáš).
Richter 02.JPG
Richter 02.JPG (116.74 KiB) Zobrazeno 1756 x
Richter 03.JPG
Richter 03.JPG (94.64 KiB) Zobrazeno 1758 x
Richter 04.JPG
Richter 04.JPG (90.37 KiB) Zobrazeno 1750 x
Richter 05.JPG
Richter 05.JPG (85.87 KiB) Zobrazeno 1754 x
Richter 06.JPG
Richter 06.JPG (96.36 KiB) Zobrazeno 1750 x
Richter 07.JPG
Richter 07.JPG (105.18 KiB) Zobrazeno 1757 x
Richter 08.JPG
Richter 08.JPG (108.21 KiB) Zobrazeno 1752 x
Richter 09.JPG
Richter 09.JPG (96.07 KiB) Zobrazeno 1753 x
Richter 10.JPG
Richter 10.JPG (95.17 KiB) Zobrazeno 1762 x
Richter 11.JPG
Richter 11.JPG (108.34 KiB) Zobrazeno 1751 x
Richter 12.JPG
Richter 12.JPG (113.25 KiB) Zobrazeno 1753 x
Richter 13.JPG
Richter 13.JPG (112.92 KiB) Zobrazeno 1751 x
Autor
Richter 14.JPG
Richter 14.JPG (95.23 KiB) Zobrazeno 1762 x
Odpovědět

Zpět na „Literatura“