3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od mlynář »

Aqualog - All Labyrinths: Bettas, Gouramis, Snakeheads, Nandids — Frank Schäfer
Aqualog - All Labyrinths 01.jpg
Aqualog - All Labyrinths 01.jpg (48.93 KiB) Zobrazeno 8828 x
Vyd. 1 - 1997 , A.C.S. Verlag, Mörfelden-Waldorf
144 str.; Angl. / Něm. , paperback – lepená, křídový papír, celobarevný tisk ; A4 – 21 x 29,7 cm, tl. 8 mm
ISBN: 3-931702-21-9

http://aquabooks.cz/publikace/274

************************************************************************************************************************************************

Fotoatlas edice Aqualog – All Labyrinths vyšel poprvé ve druhé polovině roku 1997 a krátce poté se stal v kruzích labyrintkářů na celém světě doslova trhákem. Navíc s tehdejší vizí časů budoucích tak, jak si ji Glaserovi představovali. Ta vize byla o tom, že nějakou dobu v rámci aktualizace (Aqualogy byly vymyšleny jako živé, téměř interaktivní atlasy) budou vycházet doplňkové archy jako samolepky, na které tvůrci v závěru každé monografie předem mysleli několika připravenými listy a poté bude v patřičném odstupu následovat kompletně aktualizované další vydání. Druhá polovina devadesátých let minulého století byla pro takovéto plány doslova jako stvořená a třebaže internet jako nové sdělovací intermédium přicházel na svět. Nikdo ještě v tu dobu nedokázal domyslet, kam se věci budou v poměrně blízké budoucnosti ubírat.

Během několika následujících let vyšly dva archy doplňků k labyrintkám (celkem bylo tuším vydáno osm doplňkových archů pro několik již tehdy vydaných Aqualogů) a na přelomu tisíciletí vydavatelství dokázalo dostat ven druhé vydání úplně prvního obrazového atlasu – All Corydoras. Tím však veškerý enthusiasmus skončil. A.C.S. Verlag sice s vypětím všech sil vydali počátkem nového tisíciletí několik dalších Aqualogů, ale avizované termíny plánovaných vydání již nebyly dodržovány a koncem roku 2006 došly i poslední zbytky dechu. Nakladatelství ještě sice oficiálně existuje, ale spíš jen papírově. Doprodej zbytku všech vydaných publikací byl na konci první dekády nového tisíciletí svěřen pod křídla komplexního knižního obchodního e-domu http://www.animalbook.de, který nabízel mimo jiné na letošním Interzoo v Norimberku i Aqualogy.

Tolik jen malá odbočka k Aqualogům jako takovým. Jak jsem se již zmínil, tento Aqualog působil jako knižní bomba. Frank Schäfer, dvorní autor nakladatelství si dal vskutku záležet. Vybraná fotodokumentace představila v té době skutečně všechno známé ohledně předmětu tohoto dílu a to tak důkladně, že to nebylo některými abonenty správně pochopeno. V rámci komplexnosti zde byly představeny i ty druhy (především bojovnic), které nebyly v posledních desítkách let odchyceny a zdokumentovány a tak byly uvedeny pro důkaznost alespoň obrázky „sušenek“ pocházejících z muzejních depositářů, kam byly kdysi uloženy jako jediné vzorky, dle kterých byly rybky popsány. (Pro zajímavost se to týká třeba jednoho ze současných favoritů mezi milovníky divokých bojovnic – B.rubra, která byla po mnoha desítkách let, kdy už se předpokládalo, že popis byl uskutečněn podle introdukované B.splendens nebo imbellis, pokládána za chiméru). Konečně již úvodní, krátká psaná část tohoto katalogu, se honosí i dalším unikátem. Poprvé byl knižně vydán „Klíč k určování bojovnic“ od Kai Erika Witte (ukázka viz obr. 2)(ČLA má pro své členy překlad tohoto klíče od RNDr. Chaloupeckého). Aqualog – All Labyrinthfish, vydaný tak, jako ostatně všechny ostatní Aqualogy ve dvoujazyčné verzi, rozhodně i dnes stojí za to, mohu vřele doporučit!

************************************************************************************************************************************************
Aqualog - All Labyrinths 02.JPG
Aqualog - All Labyrinths 02.JPG (145.31 KiB) Zobrazeno 8811 x
Aqualog - All Labyrinths 03.JPG
Aqualog - All Labyrinths 03.JPG (126.48 KiB) Zobrazeno 8807 x
Aqualog - All Labyrinths 04.JPG
Aqualog - All Labyrinths 04.JPG (128.54 KiB) Zobrazeno 8814 x
Aqualog - All Labyrinths 05.JPG
Aqualog - All Labyrinths 05.JPG (111.95 KiB) Zobrazeno 8816 x
Aqualog - All Labyrinths 06.JPG
Aqualog - All Labyrinths 06.JPG (133.13 KiB) Zobrazeno 8807 x
Aqualog - All Labyrinths 07.JPG
Aqualog - All Labyrinths 07.JPG (111.85 KiB) Zobrazeno 8804 x
Aqualog - All Labyrinths 08.JPG
Aqualog - All Labyrinths 08.JPG (125.58 KiB) Zobrazeno 8814 x
Aqualog - All Labyrinths 09.JPG
Aqualog - All Labyrinths 09.JPG (97.03 KiB) Zobrazeno 8795 x
Aqualog - All Labyrinths 10.JPG
Aqualog - All Labyrinths 10.JPG (74.31 KiB) Zobrazeno 8826 x
Aqualog - All Labyrinths 11.JPG
Aqualog - All Labyrinths 11.JPG (125.43 KiB) Zobrazeno 8814 x
Aqualog - All Labyrinths 12.JPG
Aqualog - All Labyrinths 12.JPG (96.15 KiB) Zobrazeno 8822 x
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od JAF »

Hmm, to jsem netušil, že jsou na tom vydavatelé tak špatně. :(

Kde se dají sehnat ty doplňky?
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od mlynář »

Projel jsem stránky J.M.Akvárium, ale dodatky v nabídce nemají. Takže existují jediné dvě cesty. Buď to bude přes J.M. schopen sehnat Pavel Mžourek (http://www.akvarista.cz) a nebo objednat na amazon.com či u zmíněné animalbook.de .
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od mlynář »

Ufff. Docela jsem nakrknutej, že dochází na moje slova a je to plně vidět z cen za Aqualogy. Nejméně do roku 2006 se tento "náš" prodával v hodnotě cca 1.800,- Kč za kus. Pavel Mžourek jej nabízí nyní za 735,- Kč a to to bere u Macenauera, který má ještě "staré" zásoby i ceny a na animalbook je tenhle Aqualog za 9,80 €, což je necelých 250,- Kč .... Ty doplňky jsem už nikde neobjevil. Bohužel stejně jako Aqualog dopadlo i nakladatelství Mergus, atd...
Hmmm. Projel jsem celou nabídku a "suplementy" jsem tam nenašel. Ani jeden.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od mlynář »

Ono je o tom, jak to vypadá s tištěnou literaturou na Cichlidfóru celé téma: http://ceskycichlidklub.eu/FORUM/viewto ... f=17&t=390
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od JAF »

Hmmmm... Mergus taky??? A to jsem do nich nacpal tolik peněz, když mi první sadu AQUARIEN ATLAS ukradli a druhou vzala povodeň... Pokud za to může skutečně internet, kde jsou ty stránky co nahradí AQUALOG a MERGUSe? Hodil by se mi na ně link...

Kdyby někdo našel někde ty doplňky, postněte sem prosím link.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od mlynář »

No tos měl tedy skutečnej pech.
Já myslím, že je nějaké konkrétní stránky nenahradí. Podívej se na to s odstupem. Většina dinosaurů, jejichž tiluly byly vydávány nakladatelstvími ještě v devadesátých letech s velkým hurá je už více než v důchodovém věku (Stawikowski, Linke, Staeck, Goldstein, Burges, Axelrod, atd.), stejně jako majitelé nakladatelství (Baensch, Degen, Glaser,...). Když si dovolím odbočit z labyrintkářských témat zase k cichlidám, tak mohu prozradit, že jsem se před dvěma lety účastnil s Opitzem a doktorem Slabochem projektu překladu knihy Das Grosse Diskus Buch, kterou hodlal starý Degen vydat v češtině. Mělo to vyjít koncem léta 2009 (mj. jedna z nej.... německých knih o terčovcích - hodně je tam o biotopech, lovech terčů, atd...). Někdy v červenci jsme dostali studenou sprchu v podobě zprávy, že Degen prodal nakladatelství. Tehdy jsme jednak ještě nevěděli komu a za druhé mi vrtalo hlavou, proč pokud se cítil natolik starý to nepředal svému "korunnímu princi". Teď mi je to jasné - nejistá budoucnost... Docela mne to mrzí, protože by to byla prča moci si přečíst takovou knihu "psanou mojí retorikou".

Vraťme se ale k těm případným stránkám. Ti relativně mladší autoři si ještě nějaký čas vystačí se stávajícími magazíny a vzhledem k tomu, že nastal celosvětově úpadek takovéto malonákladové literatury, bude to záležet jednotlivě na egu a erudovanosti i schopnostech každého z nich osobně. Již dnes někteří z nich přesouvají své aktivity na net a tu a tam se s nima člověk potkává na různých diskusních fórech. Napsat ale nějakou knihu, při vědomí toho, že neseženu nakladatele mnoho potenciálních nových autporů rovnou odradí od takové práce.
Dnes už většinou každý, koho zajímají i teoretické informace má k plné disposici net a tak není problém si najít většinu konkrétních informací za pár minut. Každé tištěné slovo, než se dnes dostane k odpovídajícímu příjemci, ztrácí svou aktuálnost. To platí dnes už všeobecně i v novinářské branži a těžké problémy mají i takové tituly světového formátu, jako jsou např. Times, ale i další. Než ti vyjde o něčem článek v nějakém magazínu, uběhnou řádově týdny, mnohdy i měsíce a to, co člověk chce lidem sdělit ztrácí svou aktuálnost. S knihou je to ještě horší.

Jediné řešení pro grafomany je jít vlastní cestou i s rizikem skoro stoprocentních ztrát. Takhle to před pár lety vyřešil Heiko Bleher, který si založil své vlastní nakladatelství AQUAPRESS, kde vydává své tituly a dokáže profitovat ze své jedinečnosti a proslulosti. Oliver Lucanus už pár let jede své stránky a s oporou v několika silných článcích co mu vyšly v TFH, ale především v dnes již zaniklé FAMA si vydal letos knihu vlastním nákladem s distribucí před net. Já šel začátkem roku s DAA stejnou cestou. Zatímco ještě před deseti lety se dal kvalitní titul vydat v několikatisícovém nákladu, dneska je už kumšt dokázat prodat tisícovku. Rok dva a bude to v řádu několika stovek. Taková je budoucnost populárně odborné literatury.
Já jsem nechal udělat patnáctset kusů DAA v češtině. Nedělal jsem si sice v lednu iluze, ale v hloubi duše jsem předpokládal, že by se cca polovina mohla do konce roku prodat. Dodnes se povedlo cca 25 %. Před čtrnácti dny jsem měl sezení s mým tiskárenským guru a když jsem mu po jeho dotazu tuhle skutečnost sdělil, pokládal to na rozdíl ode mne za sukces, že se mi během půl roku vrátily náklady. On tvrdí, že renomovaným nakladatelstvím s klasickou formou distribuce se u tohoto typu literatury daří tohle tak po třech letech. No, mám tu přeci jen jednu pozitivní zprávu. V rámci práce na monografii o bojovnicích jsme rozebrali co se v téhle branži rozebrat dalo a jeho resumé bylo, že díky jeho známostem nebude problém nechat vytisknout cca dvěstě´kusový náklad. Takže ačkoliv jsem si v létě řekl, že DAA byla asi moje první a taky poslední papírová knížka, nemusí být až tak zle....

Jinak je třeba se zbavit iluzí. Mám kamarády, kteří se ohánějí tím, že jen v tištěné formě se informace ukládají pro další generace a z netu mohou šmahem zmizet. To je sice pravda, světovou ekonomiku tohle ale vůbec nezajímá. Pravdou taky je, že čím je informace starší a pozbývá na aktuálnosti, tím je "levnější", čím je levnější, tím je přístupnější i pro zveřejňování. Už jsem zažil na netu, že zmizely materiály, ze kterých jsem čerpal na dotovaných stránkách. Půl roku, rok neexistovaly a pak se objevily někde úplně jinde a na několika místech a zadarmo....

No a atlasy nahradí klasické webovky. Co se labyrintek týče, tak se můžeš zkusit probrat odkazy zde na ČLA portálu. Zejm. PETFRD, ale i stránky asijců, kde se člověk doví ihned po nálezu, jaké špeky kdo kde ulovil, kdy a kde vyšel popis nového druhu, atd. Proti tomuhle nemá klasický atlas šanci. Viz třeba krásný příklad s Betta rubra. O tom, jak bylo na tuto rybku nazíráno ještě před cca pěti lety jsem se zmínil výše. I když v Jihovýchodní Asii probíhá ichtyologický výzkum rychle a oproti jiným světovým rovníkovým končinám špičkově, do míst, kde byl deklarován dle originálního popisu se v posledních padesáti letech nikdo neodvážil, protože to bylo (a je stále) území fundamentalistických bojůvek, proti kterým nemá Indonézská vláda žádné možnosti. No a před pár lety se cesta našla. Akvaristou se stal i človíček, který chodí na PETFRD a který v těch místech má polovinu příbuzných. Takže jednou, když tam jel na návštěvu si udělal vejlet i na ony kýžené lokality a.... povedlo se. Rubry nalovil v potřebném množství, dokonce je ve svých akváriích i rozmnožil, zdokumentoval a po internetu o tom ihned rozšířil patřičné informace. Velice brzy se od něj rubry dostaly nejen na patřičné vědecké instituce, které v Jihovýchodní Asii vřele spolupracují i s lovci rybek a akvaristy a velice brzy se tahle "horká betta" rozšířila po celém světě.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od mlynář »

Tady je odkaz na web O.Lucanuse: http://www.amazon-below-water.com/index.php

PS: Ještě je možný vstup do Int. části? :D I když tenhle web funguje od května, stále se to všechno rozebíhá a zavádí. Zatímco interní část AKVA CZ je pod pokličkou od zařátku, tady u ČLA to teprve bude začínat. :)
JAF
Čestný uživatel
Příspěvky: 90
Registrován: 5.10.2010 0:47:05
Bydliště: Praha

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od JAF »

Běžnými prostředky ne a nic sofistikovanějšího zkoušet nebudu :) Už můžete konspirovat :)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: 3. Aqualog - All Labyrinths - Frank Schäfer

Příspěvek od mlynář »

Díky za potvrzení. Přesto ale mám zkušenosti, že tu a tam se nějaký anonym na takové uzavřené sekce podívá. Jak je to možné netuším. Sám jsem to na ČCK fóru zkoušel mnohokrát a jako nepřihlášený jsem se tam nedostal. Kolikrát ale když tam hupnu, dole na liště mi to ukazuje, že je tam i nějaký "návštěvník". Tak nevím, nechápu. :)
Odpovědět

Zpět na „Literatura“