od mlynář v Stř Říj 18, 2017 5:19 pm
No. I já samozřejmě ohledně Toruminu měl po zjištění, co v tom vlastně je docela bobky, ale faktem je, že se mi Torumin přes to všechno vždy perfektně osvědčil. Na druhé místo kladu náš, český Aquahum. Je hodně koncentrovaný a stejně jako Torumin mechanicky čisťounký. Torben z Čerčan není vůbec špatný, ale má menší koncentraci a jsou z něj mechanické nečistoty. Po biochemické stránce nijak neškodí, ale nehodí se například do vývojové vody k jikrám. Drobné částečky jikry totiž obalují a řekl bych, že je """dusí""".
Jinak u přírodnin je třeba na prvním místě rozlišovat huminy od taninů. Huminy jsou humozní látky vzniklé .....blablabla..... atd (viz např. Wikipedie). Kdežto Taniny (třísloviny) jsou látky jednoduše řečeno pocházející právě od "živých" rostlin. Obě tyto kategorie mají v černých vodách nezastupitelnou roli. Huminy jsou základem pro každou černovodní rybku a pak je na chovateli samotném, aby "alchymistickou" cestou pokusů a omylů zkoušel taniny - jejich koncentrace, dávkování, apod.
U nás se obecně používají olšové šišky, dubová kůra, dubové, habrové či bukové fermentované hnědé listy. Ono je toho ale mnohem více.
Výše uvedené dvoje látky, o kterých se dost vzácně píše ve starší akvaliteratuře, jsou ale pouze špičkou ledovce. Neznám nikoho, kdo by se zabýval praktickými pokusy s dalšími přírodninami. Např. přírodními hormony pocházejícími z rostlin nebo saponiny, a i dalšími skupinami látek běžně se ve vodě vyskytujících. A tyto látky jsou v tropech také nedílnou složkou chemismu vod. Právě přírodní saponiny nebo hormony mohou být rozhodujícími činiteli pro zaplňování se samic a tření mnoha rybek v dobách záplav. Třeba zrovna tudy vedou cesty, jak moci "bez" problémů namíchat třecí a vývojovou vodu pro hackely, alťáky i další "problémové" rybky