Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od mlynář »

No, asi všichni, kdo sem občas přijdete víte, že pracuju už drahná léta na monografii věnované rodu Betta. Vzhledem k tomu, že ledy se přeci jen hýbou a pár věcí okolo tohoto fenomenu bych dal rád dohromady a vzhledem k tomu, že jsem chtěl aby toho téma bylo trochu stranou od ostatní labyrintkářské literatury, dovolil jsem si to provédst touto formou. Myslím, že jedno samostatné témátko by asi pro tuto problematiku nestačilo a zde bude dostatek prostoru. Tolik na vysvětlenou. :)

POZN: Původně jsem do nadpisu napsal "diskuze", pak mi to ale nedalo a prolistoval jsem si českou gramatiku, abych se ujistil, že je vše v pořádku a ejhle, raději sem přenáším jednu důležitou větičku, aby mi zase nějaký "superčeštinář" netrhal hlavu!
Diskuse (z lat. discussio od dis-quatere, pře-třásat, zkoumat, diskutovat) = věcná komunikace nad určitým tématem, jehož cílem není rozhodovat, nýbrž věc pečlivě rozebrat z různých stránek, shromáždit argumenty a případně připravit půdu pro racionální rozhodnutí. Pravidla českého pravopisu připouští i variantu diskuze!
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od To-Chu »

Ahoj, pokud bys se ti hodily nějaké fotografie šlechtěných bojovnic, mohl bych ti jich pár poskytnout. Ačkoliv nemám vrcholnou fotografickou techniku, jako jiní známí autoři, troufnu si tvrdit, že v ČR nikdo lepší fotky šlechtěných bojovnic nemá :-)

Jinak přeji hodně zdaru a odhodlání do práce s knihou. Stále na ni čekám :)
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od mlynář »

Tome, jsi jedním z těch mála adeptů na 1: verzi, na které defacto dělám hlavní měrou - bohužel pouze elektronickou v PDF. No a co se splendensek jako takových týká, hodlám se plně opřít o tvoji jedinečnou práci. Něco ti pošlu mailem... ;)
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od mlynář »

Trochu infa na sklonku roku 2018.

Tady se nás schází defacto jen pár. Třebaže mohu všechny považovat za milovníky divokých bojovnic a vím ještě o pár lidech, kteří se o dannou problematku zajímají, nedalo by knižní vydání na víc, jak dvacet, třicet výtisků.

Chci vás, kteří sem občas zabloudíte informovat, že na monografii stále pracuji, i když s občasnými několikaměsíčními přestávkami. Díky tomu, že se opírám především o originální popisy jednotlivých druhů... a těch dnes máme skoro sto, je to docela rachota. V současnosti mám hotové přesné rešerše asi 60 % a přeloženo okolo třiceti vědeckých prací. Jelikož zde v Česku je mezi námi dost minimální množství obrazových dokumentací divokých bett (dle mého vlastního archivu i dle toho, co vím od těch několika kamarádů, kteří fotí ryby s odřenými zády se jedná o necelou třetinu - a to i když do toho započítám téměř nepublikovatelné záběry některých lahůdek) používám v interním pojetí neautorizované fotografie jednotlivých druhů zveřejňované odroku 2004 na internetu. Bez obrazové dokumentace by byla celá práce absolutně na nic. Z toho tedy následně vyplývá, že nebude k mání dále šiřitelná elektronická verze v PDF formátu.

V poslední době, kdy přichází do praxe digitální tisk jsem se pídil po možnostech vydávání literatury touto, mnohem schůdnější cestou. Před osmi lety, kdy jsem dokončil a připravil do tisku svou monografii o rodu Pterophyllum - Dobrodružství s amazonskými anděly, byla cesta papírové publikace jen jediná, ta nejdražší, i když velmi exkluzivní - klasický offsetový tisk. Všichni víte, že jsem schrastil peníze a knihu vydal. Ta klasická cesta ale byla o bezmála čtvrt milionu nákladů a 1500 kusů výtisků. Dnes taková cesta již nepřipadá naprosto v úvahu a navíc, jak jsem naznačil výše, rod Betta není s výjimkou barevných forem B. splendens až tak nosným tématem s masovým zájmem.

Letos jsem mimo jiné dal dohromady dvě prácičky. Jednak dvěstěstránkovou jednadvacetiletou historii Českého cichlid klubu - něco na způsob obrazové historie ( http://ceskycichlidklub.eu/FORUM/viewto ... f=17&t=836 ) a za druhé interní cichlidářský Breviář rodu Apistogramma (necelých osmdesát stran).
Vzhledem k zájmu členské základny ČCK o obě dílka a k tomu, že od doby vydání DAA se doba někam posunula a také díky tou, že jsem objevil tzv. "fotoknihy", které si mohou lidé individuálně nechávat u různých firem zhotovovat, jsem usoudil, že právě tohle by mohla být cesta k tomu, dokázat dostat své výplody na papír.

Kdo z vás k "fotoknihám" někdy přičuchnul, zajisté ví, že to není tak úplně zadarmo. Ono ale dnes není zadarmo nic a už jsou pradávno ty tam doby, kdy dvěstěstránková knížka ve formátu A4, plnobarevná a na křídovém papíru, stála okolo 150,- - 200,- kaček. To už si nedovolí ani velké nakladatelství. Druhou věcí je dále fakt, že i akvaristické knihy vydávané především v Německu v posledních dvaceti letech také nebyly zadarmo. Kdo si pořizoal třeba proslulé Aqualogy mi dá jistě za pravdu a i počiny dalších německých nakladatelství nebyly zrovna zadarmo a to i přes přeci jen masová, několikatisícová vydání. Však také většina nakladatelství, která se v Německu touto tematikou zabývala na přelomu první a ruhé dekády tohoto století bohužel zkrahovala. Abych to zkrátil, za mnohou publikaci od Aqualogu jsem dal mezi 1500,- - 3000,-, "Axelrodův" obrazový atlas sladkovodních ryb se u nás prodával až ta 3.500,- (pravda, mělo to jedenáctset stran), atd...atd... Nu a to byly ceny tisku a všeho někde na 50 % v tiskařině cen současných.

Po několikaměsíčním hledání jsem konečně v polovině října nalezl společnost, jejíž nabídka na 90 % vyhovovala mým požadavkům. Tzn grafická úroveň, způsob spolupráce, materiál, vazba. Proč na 90 % ? Jediné, co nenabídnou je ta nejkvalitnější "pevná" vazba V8 (jako je např vázaná DAA) a to i přes to, že někteří výrobci fotoknih toto zvládají. Na druhou stranu jejich cena za velice kvalitně lepenou vazbu V2 a celou publikaci se pohybuje na ceně mezi 2/3 - 1/2 oproti cenám konkurence. Hlavně však umějí udělat publikaci o objemu až 240 stran plnohodnotné křídy s barevným tiskem. Jakmile jsem důkladně prostudoval jejich podmínky, možnosti, nechal jsem si udělat na konci října jeden výtisk historie ČCK v A4 a jeden A5 výtisk osmdesátistránkového breviáře apistogram. První mne i s poštovným (posílají přes PPL na dobírku - trvá to cca deset dní od zadání publikace - z toho dva až tři dny výroba knížky a okolo týdne, než mi to PPL dokáže dodat) vyšla na necelých 1100,- a druhá na 600,- .

Je vám to moc? Možná. Kolik toho ale v současnosti o akvaristice vychází? Všechno, co znám co vyšlo v posledních letech si jednotliví autoři zajistili sami. Ať je to Linkeho atlas labyrintek, to co vydává Heiko Bleher ve svém Aquapressu, nádherná knížka Olivera Lucanuse o Amazonii, i knížy Karla Krčka už vydává Karel sám osobně a na své náklady. Veškerá klasická nakladatelství už od akvaristické literatury až na pár výjimek dala ruce pryč.

Abych se vrátil kmeritu věci. Je jasné, že společnost, vyrábějící ony fotoknihy jde s vyšším počtem objednaných výtisků s cenou dolů. A to k mému překvapení docela slušně. Při dvaceti kusech od jednoho výtisku je tak možné se s A4 historií ČCK dostat asi na 60% ceny jednohgo výtisku a u breviáře ve formátu A5 ke třem stovkám.

Jak jsem už napsal, cichlidářů je na to docela dost a jeden člen z klubu si to chce zkusit vzít na krk ve větší míře.U monografie o betkách je to ale někde jinde. Udělal jsem si předem určitou kalkulaci a vypadá to, že tato monografie bude mít vzhledem ke svému obsahu určitě dva díly v A5 formátu a to každý okolo těch 240 stran. Cena takového výtisku bude podle předběžných kalkulací asi 780,- Kč.

To vše jsem sem napsal, abyste si dokázali udělat obrázek o danné situaci. DAA pro mne v určitém smyslu byla záležitost výdělečná - krvavé náklady (to nemluvím jen o vlastním vydání v tiskárně....) potřebovaly zajistit určitou návratnost prostředků. Sice s odřenými zády, ale přeci jen se to jakž takž povedlo.... Svá další dílka vzhledem k danné situaci hodlám předávat zadarmo! Má to jediný háček. Každý, kdo to bude chtít odemne získá kompletní PDF s obálkou pro tisk, podrobné instrukce s adresou společnosti, která toto zhotoví a pak už to bude plně na něm samém. Ta společnost má na svých webovkách perfektní a jednoduchý kalkulátor, takže si každý může lehce vše předem spočítat.
Provedení jejich výrobků je z mého pohledu naprosto bombastické. Poté, kdy po peripetiích s PPL se mi každá z obou publikací dostala do rukou jsem si doslova sednu na zadek. Kvalita materiálu vč. obálky je perfektní,tisk dokonalý, kvality lepené vazby se nemusíte obávat. Když jsem pro stránky ČCK nafocoval onu historii jak vypadá v reálu (viz odkaz), dával jsem té knížce těžký "kouř" (taky abych viděl, jak obstojí). Knížka to přežila naprosto bez úhony....
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od mlynář »

Ještě malá poznámka. Tato cesta je samozřejmě nejen pro vydávání - resp. "individuální" vydávání akvaristické literatury, ale i pro vydávání čehokoliv dalšího na papíru. Pokud někdo z vás "vyrobí" nějaké jiné dílo, třeba rodinnou kroniku a nebo nějakou prózu, může vydat onu věc, bude-li se týkat pouze textů, maximálně doplněných černobílými fotografiemi či kresbami na normálním papíru a ne na křídě a pak je ta cena samozřejmě opět někde jinde. Atd...atd... A dá se to také využít k výrobě rodinných památečních fotoknih, co už já a moje dcera s rodinou chutě sobě využíváme. Ono mít to pěkně na křídě, vázané, atd... je fakticky někde úplně jinde než fotky v krabici a nebo přinejlepším v nějakém albu (také to není zadarmo). ;)

A na úplý závěr. Asi všichni dobře znáte elektronický magazín Akvárium vydávaný Markétou Reilkovou. Vím o dost lidičkách, kteří si každé číslo tisknou na inkoustovkách. Jo,jo, někteří potají v zaměstnání, ale je i dost takových, kteří to doma mydlí na svých tiskárnách.... Vydání v předešlém příspěvku popisované, aby to vypadalo jako bývalo páně Kolínovo Akvárium živě o osmdesáti stránkách na A4, plná křída, by vyšlo bratru na osm stovek. Při jednom čísle na kvartál by tak ročník tohoto časopisu vyšel na 3200,-. ....

Nebudu tady nic slibovat, ale když se bude dařit, mohla by být monografie o bojovnicích připravena k výše uvedenému způsobu vydání někdy ke konci přespříštího roku - tedy ke konci roku 2020.
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od mlynář »

Pro dokreslení představy pár fotek:
DSC_4904.JPG
DSC_4904.JPG (135.3 KiB) Zobrazeno 4702 x
DSC_4905.JPG
DSC_4905.JPG (187.23 KiB) Zobrazeno 4704 x
DSC_4906.JPG
DSC_4906.JPG (136.11 KiB) Zobrazeno 4703 x
DSC_4907.JPG
DSC_4907.JPG (141.38 KiB) Zobrazeno 4706 x
DSC_4908.JPG
DSC_4908.JPG (155.11 KiB) Zobrazeno 4703 x
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od mlynář »

A ještě něco na chuť? ... :)
(návrhy na obálky)
Obálka DBJA - 1. část.jpg
Obálka DBJA - 1. část.jpg (84.36 KiB) Zobrazeno 4697 x
Obálka DBJA - 2. část.jpg
Obálka DBJA - 2. část.jpg (100.57 KiB) Zobrazeno 4697 x
Uživatelský avatar
To-Chu
Registrovaný uživatel
Příspěvky: 42
Registrován: 29.1.2011 17:12:02
Kontaktovat uživatele:

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od To-Chu »

Na bojovnice se těším :shock: S cenou problém nemám. Sám jsem dělal několik dárkových fotoknih s cenou za 1.800,- Kč a víc. V takovém provedení to bude paráda.
Člen IRIS & IBC

ตัวข้ามีกำลังดังพระยา ปลาในมหาสมุทร
-= :twisted: splendenspower :twisted: =-
Uživatelský avatar
mlynář
Sekretář AKVA CZ
Příspěvky: 603
Registrován: 27.4.2010 14:02:09
Bydliště: Grýnviliž u Práglu

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od mlynář »

:)
Uživatelský avatar
Frida
Člen AKVA CZ - 001 AKVA TERA ČB
Příspěvky: 12
Registrován: 4.7.2018 10:17:24

Re: Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie - diskusní sekce

Příspěvek od Frida »

Už se nemůžu dočkat :D! Určitě beru ať to bude jakkoli vypadat. Jak píšete..je toho málo i na netu,o knihách nemluvě.
Odpovědět

Zpět na „Divoké bojovnice z Jihovýchodní Asie, JB“